Najczęściej zadawane pytania

1. Jaka jest zawartość materiału kompozytowego SDR w kompiuli?

0,25 g lub 0,13 ml

2. Jak prawidłowo odbudować punkty styczne?

Podobnie jak w przypadku innych materiałów kompozytowych  wymaga on użycia anatomicznych formówek (Palodent, Dentsply) oraz klinów.

3. Czy jest konieczne pokrywanie kompozytem małych wypełnień nie będących w okluzji?

Tak.

4. Jaki jest odpowiednik odcienia SDR według klasycznego kolornika  VITA?

SDR jest dostęny w odcieniu uniwersalnym. Jeśli chcielibyśmy porównać go z kolorami występującymi w kluczu VITA to byłby nieco jaśniejszy i bardziej przezierny kolor od klasycznego odcienia B1.

5. Czy można ten kompozyt zastosować do odbudowy zrębu korony (tzw. odbudowa typu core built up)?

Producent nie zaleca stosowania materiału SDR do tego celu.
W przypadku bezpośrednich wypełnień w bardzo głębokich ubytkach bez wykonywania wkładów koronowo-korzeniowych można aplikowac SDR ale wymaga on pokrycia materiałem kompozytowym.

6. SDR wymaga pokrycia kompozytem w rejonie okluzji  – jaki ma wpływ na ten materiał ścieranie podczas szczotkowania zębów?

Abrazja podczas szczotkowania nie była poddana bezpośredniej ocenie, ponieważ nie stwierdzono szczególnie wysokiej wartości ścieralności tego kompozytu w innych badaniach.
W teście ścieralności typu 2 body wyniki pokazały, że materiał ten charakteryzuje się ścieralnościa porównywalną z innymi uniwersalnymi kompozytami.

7. Jaka jest kontrastowość  SDR na zdjęciu rentgenowskim? Czy można go odróżnić od tkanek twardych zęba?

Tak. Kontrastowość radiologiczna określana jest na poziomie  2,2 mm Al (naturalne szkliwo : 2,0 – naturalna zębina : 1,0)

8. Czy kompozyt SDR uwalnia jony fluoru?

Tak . W testach in vitro poziom uwalnianych jonów fluoru osiągał wyrównany poziom uwalniania po 15

9. W jaki sposób można usunąć nadmiary  SDR?

Na zakończenie aplikacji należy końcówkę kompiuli wytrzeć o ściany ubytku w czasie usuwania jej z pola pracy. W przypadku założenia zbyt dużej ilości materiału oraz powstania nadmiarów należy zwilżyć końcówkę pędzelka systemem wiążącym i usunąć niepowtrzebną ilość kompozytu.

10. Jak długo trwa samistne warstwy przez kompozyt tworzenie SDR w ubytku o średniej wielkości?

Mniej niż 10 sekund w temperaturze jamy ustnej  (±32 – 36°C).

11. Na jakiej zasadzie tłumaczymy wyjątkowe właściwości SDR  – obniżona zawartość cząsteczek wypełniacza i niższa wartość skurczu polimeryzacyjnego?                          

SDR charakteryzuje się przeciętną  wartością skurczu polimeryzacyjnego – to nie jest materiał o obniżonej wartości skurczu polimeryzacyjnego!
Unikalne właściwości tego materiału polegają na tym, że w czasie polimeryzacji materiału generowane jest bardzo niskie naprężenie skurczowe na granicy połączenia adhezyjnego z zębem.
Objętościowy skurcz polimeryzacyjny nie jest zjawiskiem destrukcyjnym dla wypełnienia kompozytowego –jest  kompensowany przez system wiążący- siłami które działają szkodliwie są naprężenia skurczowe będące bezpośrednią konsekwencją zmian objetościowych jakim podlega kompozyt. 
SDR zawiera unikalną oraz opatentowana budowę chemiczną  (modulator) dzięki której proces tworzenia trójwymiarowej sieci polimeryzacyjnej przebiega w sposób kontrolowany. Relaksacja etapu powstawania łańcuchów polimeryzacyjnych  prowadzi do znacznego zmniejszenia naprężenia skurczowego (ang. shrinkage stress) w porównaniu do pozostałych materiałów kompozytowych stosowanych w zębach bocznych.
To właśnie ta cecha pozwala na aplikację kompozytu SDR w dużych warstwach (4mm).

12. Nie wykonuję warstw grubości 4mmm ponieważ SDR jest kompozytem półpłynnym.

Redukcja naprężeń skurczowych do 60% umożliwia bezpieczną aplikację tego kompozytu w grubszych niż dotychczas warstwach czyli do 4mm.
Ta technika szybkiej aplikacji i polimeryzacji nie jest możliwa w przypadku klasycznych materiałów kompozytowych półpłynnych, ponieważ mamy tu do czynienia z generowaniem naprężeń skurczowych o dużej wielkości .
SDR różni się więc od klasycznych materiałów półpłynnych obniżoną wielkością naprężenia skurczowego.
Jedyne podobieństwo stanowi tylko konsystencja kompozytu.

13. Co się stanie jeśli zaaplikuję kompozyt SDR do bardzo rozległego ubytku – czy zapłynie dokładnie?

Tak, dzięki półpłynnej konsystencji materiał zapływa i adaptuje się na całej powierzchni ubytku.  Zaleca się rozpoczęcie wypełniania dużych ubytków od  strony bliższej co umożliwi zapłynięcie materiału w kierunku dalszym.

14. Czy istnieje  zalecenie dotyczącej minimalnej grubości warstwy materiału kompozytowego wykorzystywanego do pokrycia kompozytu SDR?

Zaleca się pokrycie całego wypełnienia wykonanego z materiału SDR (do poziomu połączenia szkliwno-zębinowego) warstwą kompozytu uniwersalnego o grubości około 2mm. Aczkolwiek mogą wystąpić obszary gdzie grubość może będzie mniejsza.
W przypadku przebarwionej tkanki zębinowej może wystąpić konieczność zastosowania grubszej warstwy kompozytu uniwersalnego w celu osiągnięcia dobrego efektu estetycznego.
 

Zadaj własne pytanie

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Temat pytania
Treść pytania
Przepisz kod z obrazka

www.dentsply.pl | e-mail: dentsply@dentsply.pl
© 2010 Dentsply. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij