Technologia kompozytowa SDR

Materiał  SDR  jest kluczowym osiągnięciem współczesnej technologii kompozytowej.

Stanowi przykład pierwszego kompozytu półpłynnego który indukuje minimalne naprężenia skurczowe (ang. polymerisation stress) w czasie wiązania materiału.

Nazwa SDR wywodzi się od słów: STRESS DECREASING RESIN czyli oznacza kompozyt o obniżonej wartości naprężenia skurczowego.

Technologia SDR polega na opracowaniu unikanej budowy chemicznej fazy organicznej, która zawiera MODULATOR POLIMERYZACJI.

Modulator polimeryzacji  to opatentowany rodzaj monomeru który kontroluje przebieg reakcji polimeryzacji. Pozwala on na powstanie sieci polimeryzacyjnej w sposób bardziej uporządkowany oraz wolniejszy. Można określić  jego rolę jako tak zwany „ chemiczny soft start”.  Dzięki temu jest możliwe ograniczenie w znacznym stopniu naprężeń skurczowych. W porównaniu do  warunków jakie do tej pory  stwarza konwencjonalna reakcja  polimeryzacji świetlnej jest to istotny przełom technologiczny.

Ta modyfikacja składu kompozytu umożliwiła redukcje naprężeń skurczowych aż do 60% przy zachowaniu szybkiego trybu polimeryzacji w czasie 20 sekund.

Ryc. Tradycyjna budowa kompozytu prowadzi do gwałtownego
narastania naprężenia skurczowego w czasie polimeryzacji

 

Ryc. Technologia SDR dzięki wbudowaniu modulatora polimeryzacji
doprowadziła do obniżenia wartości naprężenia skurczowego o 60%

Ryc. Zredukowane naprężenie skurczowe dzięki technologii kompozytowej SDR
w porównaniu do tradycyjnych kompozytów

Ryc. Porównanie wartości naprężenia skurczowego SDR
do innych kompozytów półpłynnych

Ryc. Porównanie wartości naprężenia skurczowego SDR
do innych kompozytów wypełniających

www.dentsply.pl | e-mail: dentsply@dentsply.pl
© 2010 Dentsply. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij